Mikrokontrolery ATtiny48 i ATtiny88 w wersji picoPower

Mikrokontrolery AVR Atmel wypuścił na rynek dwa nowe mikrokontrolery. Są to układy serii tinyAVR® o niskim poborze mocy, dostępne w obudowach 32-pinowych: ATtiny48 oraz ATtiny88. Układy posiadają 4kB/8kB pamięci Flash i pobierają mniej niż 240uA prądu przy zasilaniu 1.8V i częstotliwości pracy 1 MHz, oraz poniżej 100nA w trybie power-down. Układy przeznaczone są do pracy w urządzeniach przenośnych, zasilanych bateryjnie i innych aplikacjach, gdzie zużycie mocy jest sprawą kluczową.

Nowe mikrokontrolery serii tinyAVR zaprojektowane zostały z uwzględnieniem technologii picoPower™, która znacznie ogranicza zużycie mocy. Układy posiadają:
  • detektor spadku napiÄ™cia zasilania, który może być wyłączony w trybie uÅ›pienia,
  • rejest redukcji mocy, który pozwala na indywidualne wyłączenie poszczególnych peryferiów,
  • rejestr wyłączania cyfrowego wejÅ›cia, który likwiduje problem upÅ‚ywu prÄ…du na wejÅ›ciu przetwornika ADC.
ATtiny48/88 pracują w zakresie napięć od 1.8V do 5.5V i wyposażone są w:
  • 10-bitowy przetwornik ADC,
  • interfejs SPI,
  • interfejs I2C,
  • wewnÄ™trzyny czujnik temperatury.
Układy osiągają wydajność do 12MIPS pracując z częstotliwością 12MHz. ATtiny48/88 tak jak inne ukłay z rdzeniem AVR wyposażone zostały w system debugujący, ułatwiający i przyspieszający projektowanie aplkiacji.

Dostępność i ceny
Próbki układu ATtiny48 można zamówić na stronie firmy Atmel. Układ ATtiny88 dostępny będzie w 3 kwartale 2008r. w obudowach: QFN32, QFN28, TQFP32 oraz PDIP28.
Ceny przy zamówieniu 10tyś. sztuk to: 0.80USD za ATtiny48 oraz 1.04USD za ATtiny88.

Komentarze (0) dodane przez admin July 2, 2008 (11:18AM)

AVR Z-link

AVR Z-link Aplikacje bezprzewodowe oparte są o trzy komponenty: mikrokontroler, układ radiowy oraz oprogramowanie.

Z połączenia układu radiowego AT86RF230, mikrokontrolera AVR i wysoce wydajnego oprogramowania (m.in. darmowy stos MAC i ZigBee zgodny z IEEE 802.15.4), firma Atmel stworzyła kompletny zestaw dla zastosowań w aplikacjach bezprzewodowych.

AT86RF230 jest transceiverem 2.4GHz o niskim poborze mocy i wysokiej czułości. Odbiornik o czułości -101dBm oraz nadajnik o mocy 3dBm stanowią zestaw o największym budżecie energetycznym wśród dostępnych na rynku układów 802.15.4. AT86RF230 posiada zasięg w linii widzenia do 2.8 razy większy niż porównywalne układy radiowe. Dzięki temu wymagana liczba węzłów w sieci jest mniejsza, a koszty systemu 802.15.4 niższe nawet o 60%.

AVR Z-Link zapewnia elastyczność w wyborze mikrokontrolera AVR z pojemnością pamięci Flash w zakresie od 1kB do 256kB, możliwy jest więc wybór jednostki centralnej dostosowanej do wymagań aplikacji docelowej. Z szybkim rdzeniem i licznymi peryferiami, AVR poradzi sobie z komunikacją bezprzewodową oraz obsługą głównej aplikacji.

AVR Z-Link zawiera darmowe kody źródłowe, darmowe stosy IEEE 802.15.4 MAC i ZigBee.

AVR Z-Link to także rodzina zestawów rozwojowych i narzędzi zapewniających płynne rozpoczęcie projektowania i najlepsze wykonanie produktu końcowego.

Komentarze (0) dodane przez admin June 8, 2008 (8:55PM)

AVR XMEGA

XMEGANowa rodzina AVR XMEGA™ to 8/16-bitowe mikrokontrolery o zwiększonej wydajności oparte o rdzeń AVR. Zwiększenie wydajności jest zagadnieniem ważnym w dzisiejszych czasach, gdyż dostępne mikrokontrolery 8/16-bitowych nie spełniają już ciągle rosnących wymagań. Zapotrzebowanie na wysoką wydajność połączone z obniżeniem kosztów, rozmiarów i zużyciem energii doprowadziło do powstania nowych mikrokontrolerów, które spełniają te warunki.

Układy AVR XMEGA to:
  • druga generacja technoligii picoPower
  • innowacyjny system zdarzeÅ„ zapewniajÄ…cy szybkÄ… komunikacjÄ™ miÄ™dzy peryferiami niezależnÄ… od CPU
  • 4 kanaÅ‚owy kontroler DMA
  • 100% przewidywalne zależnoÅ›ci czasowe
  • szybki 12-bitowy przetwornik AD i DA
  • wspomaganie szyfrowania AES oraz DES
Mikrokontrolery AVR XMEGA mają te same charakterystyki co dobrze znane układy AVR, pracują już przy napięciu 1.6 V z wydajnością dochodzącą do 32 MIPS dla zegara 32MHz. Wielkość zastosowanej pamięci Flash wynosi od 16KB do 384KB. Układy dostępne są w obudowach od 44 do 100 pinowych. XMEGA są mikrokontrolerami ogólnego przeznaczenia. Przykładowe zastosowania to aplikacje audio, ZigBee®, medyczne, sieciowe, pomiarowe, transmisji optycznej, sterowania silników, w urządzeniach zasilanych bateryjnie itp.

Bardzo niski pobór mocy – druga generacja technologii picoPower zastosowana w AVR XMEGA zwiększa czas życia baterii. Zasilanie na poziomie 1.6 V oznacza, że urządzenia zasilane bateryjne (np. telefony komórkowe) mogą pracować przy napięciu 1.8V (+/- 10%) zmiejszając zużycie baterii.
System zdarzeń - innowacyjny system zdarzeń w XMEGA pozwala na bezpośrednią komunikację peryferiów - bez kożystania z CPU i DMA. Zapewnia to w 100% przewidywalny i krótki czas reakcji na zdarzenie. Maksymalnie 8 równoczesnych zdarzeń lub przerwań w peryferiach może automatycznie rozpocząć działanie w innych peryferiach.
XMEGA Event System

12-bitowy przetwornik AD i DA - przetwornik AD pozwala na próbkowanie z częstotliwością do 2MS/s, natomiast DA - 1MS/s. Dodatkowo mikrokontrolery XMEGA posiadają 4 komparatory analogowe.
Kontroler DMA - 4 kanałowy kontroler DMA pozwala na szybką, niezależną od CPU transmisję danych co znacząco zwiększa wydajność systemu. Kontroler DMA w XMEGA obsługuje transfer pomiędzy wszystkimi kombinacjami pamięci danych i peryferiów.
XMEGA DMA

Kompatybilność i narzędzia - XMEGA używa tego samego zestawu instrukcji, co dobrze znane mikrokontrolery AVR, dzięki czemu istniejący kod może być w prosty sposób zastosowany dla nowych układów. Cała rodzina XMEGA jest w 100% kompatybilna pod względem rozmieszczenia pinów i zastosowanego kodu. XMEGA jest wspomagane przez istniejące dla mikrokontrolerów AVR oprogramowanie (komilatory i środowiska uruchomieniowe są takie same dla wszystkich mikrokontrolerów AVR).
XMEGA Tools

Wszystkie układy XMEGA pracują w zakresie napięć 1.6 - 3.6 V i częstotliwości do 32MHz oraz posiadają:
  • 4 kanaÅ‚y DMA
  • 8 kanałów systemu zdarzeÅ„
  • silnik kryptograficzny AES oraz DES
  • zegar czasu rzeczywistego
  • detektor spadku napiÄ™cia (BOD)
  • watchdog
  • wewnÄ™trzny zegar RC


Komentarze (1) dodane przez admin April 29, 2008 (6:59PM)

MAGICZNY BANER darmowy system wymiany banerów